VÝSTAVA V POPMUSEU OŽIVUJE ZTRACENÝ SVĚT (NEJEN) METALOVÉHO FANZINU

VÝSTAVA V POPMUSEU OŽIVUJE ZTRACENÝ SVĚT (NEJEN) METALOVÉHO FANZINU
Darkness Actual, Metaliště, Mosher, Parambucha, Pentagram, Whiplash. Metal Broom, jakož i Metal Age, Breath, Broom, Express, Frost, Grave či Savage. Jména (převážně) zaniklých fanzinů, tvořících (převážně) v 90. letech minulého století doplněk a protiváhu oficiálním hudebním časopisům, které se domácí heavymetalové scéně a jejím odnožím věnovaly okrajově nebo vůbec.
Jejich čtenáři střeží jako oko v hlavě těch několik kousků, které nepodlehly zubu času. Mezi sběrateli jsou ceněnou komoditou. Zabývají se jimi historici a badatelé v oblasti mediálních studií. A právě jim je věnována nová výstava pražského Popmusea.
Výstava s názvem Napsat, vydat, šířit. Sám! je průvodcem historií tohoto bez nadsázky
fenoménu. Zkoumá jeho kořeny ve zpravodajích prvních heavymetalových skupin
v Československu a v samizdatových tiskovinách obsahujících obvykle překlady ze
zahraničního tisku, s občasným domácím zpravodajstvím. Sleduje jejich proměnu na
strojopisné, postupně i tištěné fanziny první generace, a pokusy – někdy úspěšné, někdy nikoli – o jejich proměnu v regulérní hudební časopis. Zkoumá jejich typické rysy a vzájemné vztahy.
Dokumentuje také „zlatý věk“ domácího metalového fanzinářství v druhé polovině 90. let a pozvolnou proměnu „výrobních prostředků“ spojenou s nástupem počítačů. Výstava pokrývá období od druhé poloviny 80. let do prvních let nového tisíciletí, kdy osudy tištěných fanzinů začal ovlivňovat stále dostupnější internet.
Zároveň se ale nesoustředí jen na metalový fanzin. I další tuzemské subkultury
vyprodukovaly desítky časopisů, zpravodajů a věstníků. Existovaly navíc i fanziny
„mezižánrové“. Výstava proto reflektuje např. i fanziny punkové nebo hardcoreové. Hlavní prostor je však věnován těm metalovým: tato subkultura se autorům výstavy jeví jako neajgilnější, nejvýraznější a nejvíce kreativní.
Výstava Napsat, vydat, šířit. Sám! čerpá ze sbírek Popmusea, ale také z fondů soukromých sběratelů a spřízněné instituce Archiv subkultur. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 13. března, o den později bude výstava zpřístupněna veřejnosti. Potrvá do 2. června 2018.

Popmuseum, z.s., Bělohorská 150, Praha 6
otevřeno středa a čtvrtek 16:00 – 20:00 a sobota 14:00 – 18:00 nebo po předchozí dohodě.

 

www.popmuseum.cz, www.facebook.com/popmuseum

http://www.popmuseum.cz

 

776 141 531-2

Označeno pod: ,

Back to top