Výstavu České století v komiksu zahájí tuto středu besedou spisovatel Pavel Kosatík i sami výtvarníci .

Výstavu České století v komiksu zahájí tuto středu besedou spisovatel Pavel Kosatík i sami výtvarníci .

Vernisáží s besedou začne ve středu 29. 3. v pražské Galerii Lucerna výstava České století v komiksu. Představí se devět výtvarníků rozsahem unikátní politické komiksové série Češi zaměřené na klíčové historické události 20. století, o niž se výstava opírá: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha. Slavnostního zahájení se v jejich společnosti ujme spisovatel a historik Pavel Kosatík, autor scénářů seriálové předlohy České televize.

Kromě moderované besedy s tvůrci nabídne vernisáž rovněž autogramiádu, porovnání s televizním seriálem a hudební doprovod saxofonisty Mikoláše Chadimy. Začátek je v 18 hodin. Samotná výstava pak potrvá do 18. dubna. Vstup na vernisáž i výstavu je zdarma.

Komiksové adaptace televizního seriálu České století provázelo několik specifik. S kreslíři byla například uzavřena dohoda, že se na televizní předlohu nebudou dívat, aby je filmové zpracování neovlivnilo.

Bylo také třeba se vypořádat s obrovským množstvím tzv. mluvících hlav, tedy mluvené řeči postav. „Mluvení mě zajímá jako způsob filmového sdělení. Akce ve filmu mě často nudí, často se divím, že to filmařům stojí za tu dřinu, všechny ty hořící auta letící zpomaleně vzduchem nad německou dálnicí… Kdežto těch deset tisíc způsobů, jakými dobrý herec třeba u bratrů Coenů dokáže říct ‘Dobrý den‘, to se mně líbí… A líbí se mi i to, že úplně stejně těžké je to i v komiksu. Nikdo si nekupuje komiks kvůli textům v bublinách. A proto jsme jich tam nandali co nejvíc, abychom viděli, co to udělá,“ říká Pavel Kosatík.

Štěpánka Jislová, která výtvarně zpracovala rok 1938 a Mnichovskou krizi, upřesňuje: „Bylo to stejně tak zajímavé, jako úmorné komiksové cvičení. S komiksem je oproti seriálu ten problém, že je definitivně statický. A zatímco herec může pochodovat po místnosti a šermovat rukama, jeho komiksové alter ego bude navždy zmrazené v jednom rámečku. Co tedy s tím? Pokud to šlo, snažila jsem se dialogům najít nějakou metaforu, přes kterou by vizuálně vypadaly zajímavě, vzpomínání na události převyprávět komiksově a dialogy doprovodit ilustracemi.“

Komiksové adaptace vznikly díky vstřícnosti nakladatelství Mladá fronta a Edice ČT, které zaštítily jejich vznik a vydání, ale i z osobního zaujetí Pavla Kosatíka, který dodává: „Měl jsem komiks zamlada rád, taky jsem ho tehdy kreslil, potom jsem na něj na dlouho zapomněl a nakonec jsem začal potkávat spoustu lidí, kteří se na něj dívali skrz prsty. Tak proto.“

Hlavní břemeno při zrodu komiksových knih ale leželo na samotných výtvarnících, kteří měli za úkol zpracovat jednotlivé historické události od vzniku Československé republiky (1918) po rozdělení Československa (1992).

Samotná koncepce výstavy se vyhýbá tradičnímu vystavování komiksových stránek a raději se snaží představit všechny fáze tvorby. Skici, podkresy, kresba tuší i digitální koloring tak unikají z rámů na výstavní plochy i do výstavního prostoru. Ten zaplňují velkoformátové tisky na sklech galerie, čtecí koutek, tematická desková hra Dana Černého a dvojrozměrné postavy Marka Rubce v životní velikosti.

Všech devět dílů série Češi bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu. Na vernisáži bude představeno i zbrusu nové kompletní vydání všech devíti dílů ve sběratelské krabici, která půjde do prodeje začátkem dubna. Partnerem výstavy je nakladatelství Mladá fronta.

Spot výstavy: https://www.facebook.com/events/600846610114405/permalink/610137679185298/

České století v komiksu

30. 3. – 18. 4. 2017

Otevřeno Po–Pá 16–22 h, vstup zdarma

Partner výstavy: nakladatelství Mladá fronta FB event: https://www.facebook.com/events/600846610114405

Galerie Lucerna

Štěpánská 61

Praha 1, 110 00

Palác Lucerna

http://www.lucerna.cz

Vojtěch Čepelák

vojtacepelak@seznam.cz

Označeno pod: ,

Back to top