Vzácní lvi z indie pouze v zoo praha

Vzácní lvi z indie pouze v zoo praha

Vzácní lvi z indie pouze v zoo praha

Pražská zoologická zahrada slaví další významný mezinárodní úspěch. Několikaletá složitá diplomatická jednání byla završena příchodem vzácných lvů přímo z indického státu Gudžarát.  Stala se tak, po více než dvaceti letech,  jedinou zoo v Evropě, která chová čistokrevné lvy indické.  Jamvana, Suchi a Ginni mohou návštěvníci pražské zoo vidět v Pavilonu šelem a plazů.

Získání tří mladých a nepříbuzných lvů indických z indického Gudžarátu je pro celý Evropský záchovný program klíčové. Evropské chovy vzešly z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřebují oživit novou krví. Tomu by měl dopomoci právě příchod samce Jamvana se samicemi Ginni a Suchi.

Všichni tři lvi se narodili v lidské péči a přicestovali do Prahy ze Zoo Sakkarbaug. Ta se nachází v blízkosti národního parku Girský les v indickém Gudžarátu, jediném místě, kde lvi indičtí ještě žijí ve volné přírodě. Odtud také pocházejí rodiče, resp. prarodiče lvího tria. Zoo Sakkarbaug je nejúspěšnějším chovatelským zařízením lva indického, momentálně chová 56 těchto lvů.

Lvi jsou bohatstvím Gudžarátu i celé Indie, a že byli poskytnuti právě nám, je ohromnou poctou Zoologické zahradě hl. m. Prahy a celé České republice,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Lev Jamvan se narodil 5. dubna 2012 v Rampaza Genepool Centre, chovném zařízení v indickém Gudžarátu, a později byl převezen do Zoo Sakkarbaug. Lvice Ginni se narodila 20. května 2012 přímo v Zoo Sakkarbaug a lvice Suchi přišla na svět na stejném místě 3. května 2010.

Do Prahy přicestovali vzácní lvi v pátek 30. října 2015. V prvních dnech po příletu si zvykali na nové prostředí a chovatele každý zvlášť, v samostatných ubikacích, které se však v případě lvic nacházely těsně vedle sebe. Výhled do návštěvnického prostoru měli lvi zpočátku zakrytý rákosovou rohoží, aby si na něj zvykali postupně.

Čtyři dny po příletu se chovatelé pražské zoo rozhodli pustit obě lvice k sobě – poprvé se tak Ginni a Suchi setkaly ve společném prostoru. Seznámení proběhlo velmi klidně a od té doby sdílejí lvice jednu expozici, pouze na krmení je chovatelé rozdělují. Přibližně týden po příletu jsme začali pomalu odstraňovat rákosovou clonu, což bylo pro obě lvice veliké zpestření. Začaly pozorovat dění v návštěvnické chodbě i ještěry v protějším teráriu.

Lev Jamvan se do expozičních boxů nastěhoval o něco později a jeho adaptace trvala o trochu déle než u lvic. Jakmile se Jamvan objevil v sousedství lvic, vzbudil u nich velký zájem, zejména u lvice Ginni, se kterou byl pohromadě již v Indii. Také Suchi si však v některých případech chodí lehnout až k seznamovací mříži do jeho blízkosti.

Nyní, měsíc a půl od chvíle, kdy vzácná trojice dorazila do Zoo Praha, byla rákosová clona zakrývající expozici zcela odstraněna a návštěvníci pražské zoo tak již mohou v Pavilonu šelem a plazů spatřit lvy na vlastní oči. Do venkovního výběhu se ovšem tyto unikátní velké šelmy podívají teprve s příchodem jara.

Čistokrevní lvi indičtí PRO zoo praha

Jamvan [Džamvan], Ginni [Gyny] a Suchi [Suči] jsou jména tří lvů indických, kteří ze Zoo Sakkarbaug v indickém státě Gudžarát přicestovali do Prahy. Po více než dvouletém vyjednávání se řediteli pražské zoo Miroslavu Bobkovi s velkou podporou a spoluprací tehdejšího velvyslance České republiky v Indii Miloslava Staška podařilo vyjednat přesun tří čistokrevných lvů indických ze země jejich původu do Evropy. Jedná se o první dovoz těchto lvů pro Evropský záchovný program (EEP) po více než dvaceti letech.

Uvažovat o získání lvů do naší zoo by nebylo myslitelné bez souhlasu tehdejšího premiéra Gudžarátu Nárendra Módího, dnes ministerského předsedy Indické republiky. Po něm následoval nespočet jednání na místní i federální úrovni a nyní jsme po téměř třech letech u cíle,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zoo Praha postupně uzavřela dohody s indickou Central Zoo Authority, vládou Gudžarátu a Sakkarbaug Zoo, které umožnily nejen získání lvů, ale i další spolupráci v řadě úrovní. Přitom memorandum s vládou Gudžarátu bylo na přání indické strany podepsáno během globálního ekonomického summitu Vibrant Gujarat, kterého se vedle indického premiéra Nárendra Módího účastnili například ministr zahraničí USA John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, prezident Světové banky Jim Yong Kim a řada premiérů, ministrů a průmyslníků z celého světa. Je tedy zřejmé, že poskytnutí čistokrevných lvů indických mimo Indii je pro Indickou republiku naprosto výjimečné a rozhodovalo se o něm i na centrální úrovni.

Memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a Central Zoo Authority (CZA)

V sídle velvyslanectví České republiky v Dillí bylo 9. ledna podepsáno Memorandum o spolupráci mezi indickým Ústředním úřadem pro zoologické zahrady (Central Zoo Authority – CZA) a Zoologickou zahradou hl. m. Prahy. Prvním významným výstupem se měl stát dovoz tří lvů indických ze Zoo Sakkarbaug do Prahy, spolupráce však bude probíhat i v řadě dalších oblastí a úrovní – například při organizaci a vedení odborných školení zaměřených primárně na problematiku veterinární péče a chovu zvířat a jejich management v indických zoo. Mezi Zoo Praha a CZA bude dále probíhat dlouhodobá spolupráce na zajištění nejvyšších možných standardů v oblasti zvířat a jejich ochrany, včetně sdílení příslušných informací, znalostí a vědomostí.

Memorandum podepsali pan Miroslav Bobek, ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy, a pan Inder Dhamija, výkonný tajemník Ústředního úřadu pro zoologické zahrady (CZA). Podpisu se dále účastnili: pan Miloslav Stašek, vyslanec ČR v Indické republice (stojící zleva); Dr. Brij Kishor Gupta, tajemník pro vyhodnocování a monitoring v CZA (uprostřed) a pan B. S. Bonal, člen výboru CZA (stojící vpravo). Zdroj: Zoo Praha

Memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a Zoo Sakkarbaug

Memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a Zoo Sakkarbaug bylo podepsáno 12. ledna 2015 v Mahatma Mandir v Gándhínagaru během Vibrant Gujarat Summitu 2015. Na základě této dohody poskytla indická Zoo Sakkarbaug pražské zoo tři čistokrevné lvy indické (jednoho samce a dvě samice). Výměnou za ně Zoo Praha poskytne do Zoo Saakarbaug pět klokanů Bennettových, dva karakaly, dva papoušky ara ararauna, dva papoušky ara arakanga a tři pávy zelené. Zoo Praha a Zoo Sakkarbaug touto dohodou potvrdily zájem o dlouhodobou spolupráci spočívající ve vzájemné výměně znalostí a zkušeností z oblasti chovu a veterinární péče o zvířata chovaná v lidské péči.

Memorandum o spolupráci mezi Zoo Praha a Zoo Sakkarbaug podepsali ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy pan Miroslav Bobek a ředitel Zoo Sakkarbaug Dr. V. J. Rana. Podpisu se dále účastnil také Dr. C. N. Pandey (na fotografii úplně vpravo), vedoucí ochrany lesů a volně žijících zvířat v Indické správě lesů (IFS – Indian Forest Service). Zdroj: Zoo Praha

Strategické partnerství mezi Zoo Praha a vládou Gudžarátu

Strategické partnerství mezi Zoo Praha a vládou indického státu Gudžarát bylo podepsáno 12. ledna 2015 v Mahatma Mandir v Gándhínagaru během sedmého ročníku Vibrant Gujarat Summitu 2015. Na základě tohoto partnerství se obě strany domluvily na vzájemné spolupráci v oblasti výměny zvířat a jejich ochrany, včetně sdílení příslušných informací, znalostí a vědomostí. Vláda Gudžarátu zároveň usnadní pražské zoologické zahradě v případě potřeby získat nezbytná povolení, registrace a schválení od jednotlivých státních úřadů, a to dle stávající politiky, zákonů a regulí.

Za účastí ministerské předsedkyně státu Gudžarát paní Anandiben Patel podepsal pan Miroslav Bobek, ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy, s Dr. C. N. Pandeyem, vedoucím ochrany lesů a volně žijících zvířat v Indické správě lesů (IFS – Indian Forest Service), významné memorandum o strategické spolupráci mezi Zoo Praha a vládou Gudžarátu. Zdroj: Zoo Praha

CHOV LVŮ INDICKÝCH

Pražská zoo se k chovu čistokrevných lvů indických v rámci Evropského záchovného programu (EEP) připojila v roce 2004. Do té doby chovala lvy africké a „domnělé“ lvy indické. V 70. a 80. letech se totiž Zoo Praha, bohužel bez úspěchu, pokoušela o rozmnožování chovaných lvů indických. Následně se však ukázalo, že nejenom tito lvi, ale také většina lvů indických z celého světového chovu (mimo Indii), nejsou čistokrevní, a vesměs se jedná o křížence lvů indických a afrických. Proto byl celý jejich chov v roce 1990 zrušen.

Po roce 1990 měli návštěvníci pražské zoo možnost vidět pouze lvy africké. Ti zde byli chováni už dávno předtím – vlastně ještě dříve, než byla zoo oficiálně otevřena pro veřejnost. Prvním z nich se stala lvice Šárka, dar ředitele cirkusu Rebernigg, která žila od března 1930 ve vile zakladatele zoo prof. Jiřího Jandy. Stala se zároveň první velkou kočkovitou šelmou Zoo Praha. Chov afrických lvů byl pozastaven v roce 2002, kdy pražskou zoo postihla povodeň. Právě následky této zničující povodně si vyžádaly velké rekonstrukce Pavilonu šelem a plazů, kde Zoo Praha od roku 2004 začala s chovem čistokrevné linie lvů indických.

Historicky bylo v Praze chováno šest čistokrevných lvů indických. Nejdříve se jednalo o dva dvouleté bratry Maxe a Paryse, pocházející z polské Lodže, kteří do Zoo Praha přišli v roce 2004. Ve stejném roce následovala dvouletá samice Kala z britského Burfordu, která ale byla roku 2008, po potvrzení neplodnosti, převezena do francouzského parku Le Pal. Místo ní přišla do Prahy téhož roku z anglického Bristolu sedmiletá samice Aisha. A nakonec v Praze od roku 2014 krátce pobývaly společně s Parysem lvice Kalindi a její a Parysova dcera Sajani.

Z původního polského páru lvích samců odcestoval Parys do německého Magdeburgu a Max se měl v Praze stát chovným samcem. Bohužel se záhy ukázalo, že z chovatelského hlediska je nevhodný, protože se mu nedařilo se samicemi úspěšně pářit. V roce 2011 byl převezen do slovenské Zoo Bojnice. Po jeho přesunu si pražská zoo zapůjčila zpět jeho bratra Paryse. Cílem byla snaha o reprodukci se samicí Aishou, které v té době již bylo devět let.

I přesto, že se nakonec Parysovi s Aishou podařilo vytvořit harmonický pár, lvíčat se Zoo Praha nedočkala ani tentokrát. Pokusy o páření nebyly úspěšné, přestože Parys byl v Magdeburgu otcem už několika mláďat. U Aishy se pražská zoo dokonce pokusila o umělou inseminaci, bohužel ale bez úspěchu. Nakonec byl Parys v roce 2012 vrácen v rámci Evropského záchovného programu (EEP) zpět do Magdeburgu a Aisha se v roce 2014 přestěhovala do Izraele.

Zoo Praha má na chovu čistokrevných lvů indických dlouhodobý zájem. Je si vědoma toho, jak evropské chovy těchto kriticky ohrožených kočkovitých šelem trpí tím, že po dvacet let nebyly oživeny novou krví. Právě proto pražská zoo navázala spolupráci s indickými partnery. Získání nových lvů předcházelo více než dvouleté vyjednávání, které nakonec vyústilo v úspěšný dovoz čistokrevných lvů indických z indické Zoo Sakkarbaug do Zoo Praha.

Víc než dvacet let se z Gudžarátu – a tudíž ani odjinud z  Indie – nepodařilo získat tamní poddruh lvů bez příměsi cizí krve k nám, do Evropy. Je malý zázrak a velká zásluha bývalého velvyslance v Indii ing. Staška, že Jamvan, Ginni a Suchi přicházejí do Prahy,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Na přechodnou dobu mezi odchodem Aishy a příchodem nové lví smečky z Indie byla v roce 2014 do pražské zoo převezena trojice lvů indických z německého Magdeburgu. Jednalo se o rodinu samce Paryse, který se tak do Prahy vrátil již potřetí. O rok později byli tito lvi opět odvezeni, aby se připravil prostor pro tři nové, čistokrevné jedince – lva Jamvana, lvici Ginni a lvici Suchi.

V rámci Evropského záchovného programu (EEP) jsou v zoologických zahradách chováni již pouze čistokrevní indičtí lvi, nikoliv kříženci. Jedná se o potomky zvířat dovezených před 20–25 lety. Mimo evropských chovů jsou lvi indičtí chováni v Indii, ale také v Singapuru a Severní Americe.