Zámek Lednice


Lednicko – Valtický areál byl vybrán jako jedno ze 34 míst Světového dědictví Unesco v evropské Unii .
Zámek Lednice pochází z poloviny 19.století a řadí se k nejvýznamnějším památkám vrcholného romantismu v Čechách . Dříve zde stávala gotická tvrz , která byla v 16.století přestavěna na renesanční zámek .

Koncem 17. století, kdy byl barokně upraven podle plánů významného italského architekta Domenica Martinelliho a Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Vzhled budovy je velmi bohatě novogoticky zdobený .

Velkou dominantou zámku je ručně vyřezávané schodiště z jednolitého kusu dřeva a unikátní kazetové stropy .

Při prohlídce zámku je možné navštívit tyto okruhy :

Representační sál ( základní okruh ) , sály v přízemí , které sloužily k pořádání společenských akcí , plesů a bálů . Na tomto okruhu uvidíte vstupní halu , lovecký salonek, ,koupelnu , předpokoj , modrý pokoj , dámskou ložnici kněžny , čínský salonek a kabinet , rytířský sál , jídelnu , knihovnu , tyrkysový společenský sál , červený kuřácký salon a modrý taneční sál .

Mimo základní okruh můžete navštívit soukromé knížecí apartmány v prvním patře zámku .

Do 50.let 20. století až do roku 2001 zde byly vystaveny exponáty zemědělského muzea .

V roce 2001 byl otevřen prohlídkový okruh kde se nachází původní inventář .

Dále je možné navštívit zázemí zámku – umělou barokní krápníkovou jeskyni “ Grotta “ ve sklepě zámku a malou expozici vinařství .

Také doporučujeme prohlídku zámeckého okrasného skleníku , přebudovaného z původní oranžerie . Byl postaven v letech 1843 – 1845 …..

Velkou mírou se na přestavbě zámku a úpravách parku , zahrad a stavbě skleníku podílel Karel Eusebia z Lichtenštejna . Rozčlenil plochu ( 170 ha ) do šesti velkých čtverců s terasami , vodotrysky .

Uvnitř zámeckého skleníku ( šířka 13 metrů ) krásu tropické a subtropické vegetace , palmy , banánovníky a orchideje . Najdete zde bystu posledního zámeckého zahradníka , který pracoval pro rod Lichtenštejnů .

Mezi listy a květenou najdete nejvzácnější českou skleníkovou rostlinu – strom 300 –500 letého cykasu Encephalartos altensteinii.

Zámecké zahrady v anglickém stylu jsou volně přístupné a mají kouzelný malebný ráz . V 16.století o zahrady pečoval zahradník rodu Lichtenštejnů , kteří na konci 18. století přivezli několik druhů cizokrajných stromů ze severní Ameriky a následně přestěhovaly do zámeckého skleníku .

V zadní části zámeckého parku ve francouzském stylu se tyčí minaret , postavený na dřevěných pilotech na bažinaté půdě . V dálce uvidíme zříceninu Janova hradu .Při cestě směrem k Minaretu stojí původní vodárna v maurském stylu .Sloužila jako parní lázně a zavlažovací systém parku . V parku se můžete svézt v koňském povozu  a můžeme pozorovat krásy okolní malebné zahrady , krajiny nebo se svézt na loďkách po řece Dyji až k Minaretu .Cesta trvá necelých třicet minut .

Označeno pod: , ,

Back to top